ДЛЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ ПОСІВНОЇ ЯКОСТІ ЖОЛУДІ У СМІЛЯНСЬКОМУ ЛІСГОСПІ ПІДДАЮТЬ ТЕРМОТЕРАПІЇ

Для створення високопродуктивних і стійких лісових насаджень потрібне насіння з цінними спадковими властивостями та високою посівною якістю. Тож, для лісовідновлення лісівники використовують лише якісне насіння місцевого походження, бо деревні породи, з яких воно збирається, добре пристосовані до умов, місцезростання.

Цієї осені смілянські лісівники зібрали 3000 кілограмів жолудя дуба звичайного – це достатньо, аби забезпечити власні потреби під час лісокультурної кампанії наступної весни. Однак зібрати лісове насіння – це лише половина справи, його ще потрібно зберегти, дотримуючись усіх необхідних правил. Тому зараз для лісівників це надзвичайно важливе завдання.

8.1.jpg

З приходом холодних температур та настанням постійних заморозків у лісництвах ДП «Смілянський лісгосп» закладають жолуді на стратифікацію. Це один із способів підготовки насіння до проростання, яке закопують у спеціальну яму,  заздалегідь оброблену розчином «марганцівки» та перешаровують піском.

8.2.jpg

Однак перед цим жолуді проходять ретельний відбір, їх сортують, вибраковують пошкоджені та хворі. Наступний етап – занурення насіння у воду: залишають тільки якісні, здорові жолуді, які опустилися на дно. Ті, що плавають на поверхні води, для зберігання та посадки не придатні.

8.3.JPG

Потім жолуді просушують до вологості 40-48% сухої маси і закладають на стратифікацію у ями, глибина яких коливається від 2 м до 2,2 м.

8.4.JPG

Шар жолудів - 10 см чергують із шаром свіжого піску завтовшки 10 см. І так роблять до самого верху. В кінці насипають півметровий шар піску - для того, щоб захистити жолуді від промерзання і закривають кришкою. Через спеціально вмонтовані вентиляційні отвори насіння дуба «дихає» і перебуваючи у стані спокою, чекає весни.

Неординарно підійшли до питання зберігання жолудя дуба звичайного у Будянському лісництві. Тут лісове насіння проходить обов’язкову термотерапію у сконструйованій власними силами діжці з підігрівом. Це залізна, утеплена ємність з водою, до якої приєднаний електрокотел.

8.5.jpg

Перед тим, як до неї потрапити, жолудь проходить свої традиційні підготовчі етапи: сортування, перевірку водою… А далі починається найцікавіше: ящики із жолудями опускають у диво-діжку (так тут називають цей агрегат), де вода нагрівається до 39-41 градуса і… вони проварюються 2,5 години.

8.6.JPG

Об’єм діжки дозволяє одночасно варити в ній до 200 кілограмів жолудів. За допомогою цієї нової технології лісове насіння знезаражується, оскільки при такій температурі гинуть шкідливі грибки та бактерії, які псують жолуді і вони втрачають свої якісні властивості. Потім жолуді висипають на велике сито і просушують, протягом тижня, постійно помішуючи його. А далі – їх засипають у діжки і відправляють у морозильну камеру, де вони можуть зберігатися до 3 років.

-Ми доволі багато і часто експериментували зі способами підготовки та збереження жолудя, - розповідає головний лісничий Денис Івлєв, - однак тільки термотерапія зарекомендувала себе якнайкраще і підтвердила очікуваний результат. Якісні посівні властивості збережені, а це для нас – головне.

Прес-центр ДП «Смілянський лісгосп»


03.12.2019 151